Nyheder

Nyheder April 2007

Lovforslag om hold af heste

Justitsministeriet har nu fremsat det længe ventede lovforslag om hold af heste. Det bygger på en række forslag fremsat af Justitsministeriets arbejdsgruppe som blev afgivet i januar 2006. Dette forslag indeholder en række mindstekrav til hold af heste. Der foreslås bla. regler om størrelse på bokse med 2 x stangmål og en lofthøjde på 2,60 m. og at der skal være adgang til en fold på min. 800 m2 to timer om dagen fem dage om ugen. Desuden indeholder lovforslaget bestemmelser vedr. foder, vand, træning og beskæring. Se hele forslaget på Landscentret for heste’s hjemmeside: http://www.lr.dk/heste/diverse/lovforslag.htm

FPS og FPZV indgår aftale

FPS og det tyske forbund FPZV ( det der ikke er underlagt reglerne ved FPS) har indgået et forlig. Afkom efter FPZV-hingste, hvor hingsten er registreret i veulenbook ved FPS, kan efter 1 generation bliver optaget i stambogen. Første afkom bliver registreret i bibog 2 og hvis man så herefter benytter en FPS godkendt hingst vil det afkom kunne optages i stambogen. Normalt har det været sådan at afkom efter vb-hingste først efter 4 generationer blev slettet af bibogs-papirerne. De FPZV godkendte hingste har været igennem et optagelsesforløb og må derfor betragtes som bedre egnet end normale vb-hingste og derfor dette tiltag. Der er dog stadig stor forskel i godkendelses-processen af hingste i forhold FPS, da hingste kasserede ved FPS har modtaget godkendelse ved FPZV. Men et positivt tegn på et fremtidigt samarbejde.

I Tyskland er der også et andet forbund: DFZ ( Deutsche Friesenpferde-Züchter im FPS), der som Dansk Frieser Forbund arbejder efter de samme avlsmål og regler som FPS.

Føl- og bedæknings-information 2006

I 2006 blev 7463 hopper bedækket på verdensplan.

Den hingste der bedækkede flest hopper er Haitse 425 med 271 bedækninger. Herefter kommer Jasper 366 med 253 stk. og Doaitsen 420 med 252 stk.

Højeste fødsels-procent i 2006 havde Felle 422 og Jillis 301 med 93,9% . Jillis 301 dog kun på 33 bedækninger, hvor Felle 422 havde hele 196. Derefter kommer Beart 411 med 93,5% ud af 215 bedækninger og Olrik med 92,5% på 53 bedækninger.

Flest 1 præmier på føl født i 2006 fik Beart 411 med 30 stk. Efterfulgt af Doaitsen 420 med 24 og Tsjalke med 21 stk. 1 præmie føl.

Jasper 366 havde flest føl med en 2 præmie- 96 stk. og flest føl med 3 præmie. Samtidig er han også den hingst med flest føl uden præmie- 9 stk.

Største hvidt-procent havde Ludse 305 med 18,8%. Gerryt 360 og Ouke 313 havde 16,7% og Fridse 423 havde 13,8% hvidt på sine afkom.

Se hele listen med alle avlshingstene på www.fps-studbook.com under fokkerij og Dek- en veuleninformatie.

Bestyrelsen

Bestyrelsen har lavet en ny arbejdsfordeling med de nye ansigter der kom ind ved Generalforsamlingen. Under bestyrelsen her på hjemmesiden vil du kunne se de nye arbejdsopgaver og samtidig få hurtigere svar på dine spørgsmål ved kontakt til den ansvarlige.

Salgslisten

Der er på salgslisten lavet nogle ændringer pr. 13/04. Heste der ikke står i sælgers navn på stamtavlen kommer i fremtiden ikke på listen. Det er bla. for at undgå at folk sætter en anden person hest til salg, hvis denne f.eks ikke er medlem eller sælger hollandsk ejede heste igennem forbundet hjemmeside. Det er ikke formålet med den og den er stadig kun for DFF’s medlemmer. Så medlemskab og registrering vil blive checket i fremtiden på alle heste.

Desuden er tiden for visning af salgs-annoncen forkortet til en måned, samt med visning af hvornår hesten er kommet på listen. Hvis hesten der ikke er solgt er man meget velkommen til at sætte den på igen. Der vil være et par dages behandlingstid på de heste der bliver sat på listen, så vis venligst lidt tålmodighed med det.

 

Top | Sitemap | Links | KA e-Learning Partner | © 2008 Dansk Frieser Forbund